Rüzgar ve Güneş Enerjisi
Şebekeye Bağlı Sistemler

Şebekeye bağlı güneş ve/veya rüzgar enerji sistemlerinde güneş panelleri ve/veya rüzgar türbinlerinden üretilen doğru akım elektrik enerjisi, inverter aracılığıyla alternatif akıma çevrilir. Bu tip sistemlerde üretilen enerji depolanmaz ve anlık elektrik ihtiyacını karşılamak için kullanılır.

Üretilen elektrik, tüketicinin sadece kendi ihtiyacı için kullanılacaksa yani devlete satışı yapılmayacaksa herhangi bir yasal düzenleme gerektirmez. Elektrik faturasından tasarruf yapmak için ideal bir uygulamadır. Bu düzen için belirtilen güç en fazla 500 kW'dır.

Şebekeye bağlı sistemlerde üretim fazlasının devlete satışının yapılması için sisteme çift taraflı sayaç dahil edilir. Üretilen enerji direk sayaçtan geçirilerek şebekeye aktarılır. Evin kullanımı için gereken enerjinin tamamı mevcut sistemlerde olduğu gibi şebekeden alınmaya devam eder. Şebekeye bağlı sistemlerin binalar dışında bir diğer kullanım yeri ise direkt yatırım amaçlı kurulan güneş enerji santralleridir. kW seviyesinden MW seviyesine kadar her güçte enerji santrali kurmak mümkündür. Yasal düzenlemelerin gerektiği bu uygulamada, sistem sahibi üretilen enerji kadar gelir elde etmektedir. Ülkemizde ise ilgili yasalar henüz tam olarak yürürlüğe girmediğinden üretilen elektriğin devlete satışı yapılamamaktadır.

Şebekeden Bağımsız Sistemler

Şebekeden bağımsız sistemler şebekenin hiç olmadığı yerlerde tercih edilirler. İklim verileri göz önüne alınarak enerji tüketimine göre doğru bir projelendirme yapıldığı taktirde, bu sistemler elektrik ihtiyacını sorunsuz karşılayacaktır.

Bu sistemlerde üretilen elektriğin depolanarak geceleri veya enerji üretilmediği zamanlarda kullanılabilmesi için batarya olması gerekmektedir. Batarya kapasitesi ayarlanırken bölgenin iklim verileri, kullanılacak elektrikli cihazlar ve de kullanım süresi göz önüne alınır.

Güneş panelleri veya rüzgar tribünleri gün boyunca elektrik enerjisi üreterek bunu bataryalarda depolar, yüke gerekli olan enerji bataryadan alınır. Bataryanın aşırı şarj ve deşarj olarak zarar görmesini engellemek için kullanılan kontrol birimi (şarj regülatörü) ise bataryanın durumuna göre, ya güneş panellerinden veya rüzgar tribününden gelen akımı ya da yükün çektiği akımı keser. Şebeke uyumlu alternatif akım elektriğin gerekli olduğu uygulamalarda, sisteme bir inverter eklenerek bataryalardaki DC gerilim 220 V 50 Hz’lik sinüs dalgasına dönüştürülür.

Şebekeden bağımsız sistemlerin genel olarak kullanıldığı yerlerişu şekilde sıralayabiliriz:

· Haberleşme istasyonları, kırsal radyo, telsiz ve telefon sistemleri,
· Bina iç ya da dış aydınlatması,
· Bahçe, sokak ve cadde aydınlatması,
· Binaların dış cephe giydirmesine entegre edilerek
binanın elektrik ihtiyacının karşılanması,
· Dağ evleri ya da yerleşim yerlerinden uzaktaki evlerde TV, radyo, buzdolabı gibi elektrikli cihazların çalıştırılması, · Askeri uygulamalar,
· Tarımsal sulama ya da ev kullanımı amacıyla su pompajı,
· Orman gözetleme kuleleri,
· Deniz fenerleri,
· İlkyardım, alarm ve güvenlik sistemleri,
· Deprem ve hava gözlem istasyonları,
· Yatlar, deniz araçları, karavanlardaki elektrik ihtiyaçlarının karşılanması.

Hibrid Sistemler

Hibrid Sistemler birden fazla enerji kaynağının kullanıldığı sistemlerdir. Hibrid uygulamalar, özellikle yaz-kış sürekli enerji gereksiniminin olduğu ve kesintiye bir an bile yer verilmemesi gereken sistemlerde uygulanır.

Hibrid uygulamalarda güneş, rüzgar ve diesel enerji kaynaklarının ikili veya üçlü olarak kullanımı mümkündür. Hangi enerji kaynaklarının kullanılacağı özellikle bölgenin iklim koşullarına göre belirlenir.

Hibrid sistemler, şebekeye bağlı ve şebekeden bağımsız olarak tasarlanabilir.

Solar Sulama Sistemleri

Gün geçtikçe su kaynakları azalmakta ve tarım arazileri gittikçe kuraklaşmaktadır. Elektrik şebekesine uzak bölgelerde pompa ile su çıkarmak büyük zahmetler ve maliyetler getirmektedir. Ayrıca şebekenin olduğu bölgelerde de kullanıcılar, her geçen gün daha da artan yüksek elektrik faturalarıyla karşı karşıya kalmaktadırlar.

Söz konusu sorunlara güneş enerjisi ile çözüm bulmak mümkündür. Hem çok düşük maliyetler hem de yüksek performans ile özellikle damla sulama sistemleri kolaylıkla beslenebilir. İhtiyaç duyulan su miktarı, kuyu yüksekliği gibi temel faktörler bilindiğinde uygun pompa seçimi ve gerekli güneş pili adedi kolaylıkla belirlenebilir.

Bunun yanı sıra solar sulama sistemleri, kırsal kalkınma programları çerçevesinde değişik fon ve teşviklerle desteklenebilmektedir.

Türkiye'nin Güneş Enerjisi Potansiyeli Atlası'na (GEPA) ulaşmak için http://www.eie.gov.tr/MyCalculator/Default.aspx
Türkiye'nin Güneş Enerjisi Potansiyeli Atlası'na (GEPA) ulaşmak için http://www.eie.gov.tr/YEKrepa/REPA-duyuru_01.html
 
 
 
NETCOSET